روغن حیوانی رهاورد دلفان لرستان

زنان سخت کوش دلفان ماست تهیه شده را درون مشک ریخته و باافزودن مقداری آب و نمک، آن را به دوغ و کره تبدیل کرده و کره طبیعی آن را به مدت چند روز جدا می‌کنند.

پس از آن کره جدا شده را داخل دیگ بزرگی روی آتش قرار داده تا به میزان کافی بجوشد و پس از تصفیه کردن، روغن سفید و خالص با عطر خاص به نام "روغن حیوانی" تولید می‌شود.

روغن حیوانی که در زبان لکی به نام "روغن دان" معروف است برگرفته از شیر گاو و گوسفند و به رنگ‌های زرد و سفید است.

زنان عشایر با پختن نان محلی به نام "کلیره ‪ "KOLEERAH‬که در واقع همان نان مقدس در ایران باستان بوده و بامخلوط کردن آن با روغن حیوانی، خوراکی به نام محلی "چزنک" تهیه می‌کنند.

براساس تحقیقات "اسیدآراشیدونیک" روغن حیوانی موجب افزایش ‪ HDL‬لیپوپروتئین‌ها با وزن بالا و کاهش ‪  LDL‬لیپوپروتئین با وزن سبک می‌شود. از نظر طب سنتی روغن حیوانی دارای خواص فراوانی ازجمله در زمینه‌های استخوان‌سازی ، کاهش غلظت خون ، چربی‌های زایدشکم، شادابی و سفیدی پوست و
سم زدایی از بدن است.

 روغن حیوانی تولید دام‌های عشایر دلفان به دلیل تعلیف گوسفندان از گیاهان متنوع مرتعی، سرشار از اسیدهای چرب خوش بو و خوش طعم با انرژی بسیار بالاست.

منبع  : خبرگزاری ایرنا

/ 11 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهر پارسی

سلام موفق بویین برا www.lakistan.persianblog.ir

ارمان دلفان از خرم اباد

درست گفته ای رو غن حیوانی دلفان بهترین است . قرار بود در دلفان منطقه گردشگری گرمابه درست شود برادران وبلاگ نویس اگر میتوانید پیگیر وعده ای باشید که حسنوند نماینده قبلی داده است و کوچکترین نشانه ای از ان نیست در صورتی که مال شهرستانهای دیگر نزدیک به افتتاح میباشند مثال اب سفید الیگودرز یا شوراب و....

محمد

اطلاعات بیشتری اگر می توانید در سایت قرار دهید متشکرم

با سلام و تشکر از اینکه درباره دلفان مطلب می نویسید . امید وارم درباره راهکارهای ارتقای فرهنگی و علمی و سیاسی و.... هم از شما مطلب ببینیم. درضمن به وبلاگ بنده هم سری بزنید و با نظرات خود مارا یاری کنید.

با سلام و تشکر از اینکه درباره دلفان مطلب می نویسید . امید وارم درباره راهکارهای ارتقای فرهنگی و علمی و سیاسی و.... هم از شما مطلب ببینیم. درضمن به وبلاگ بنده هم سری بزنید و با نظرات خود مارا یاری کنید.

میلاد رحیمی

وبلاگ خوبی داری وب سایت دلفان نو راه اندازی شد و از همه دلفانی ها دعوت به عمل می اید. در این وب سایت می توانید مطالب خود را منتشر کنید... NewDELFAN.com

خوشا آنان که نورآبادی نبودند در عزت به روی هم گشودند خوشا آنان که جا در کشور ما زه نورآباد کمی دورتر نمودند

لكستان

لعنت خدا بر شما كه هنوز اسم لرستان رو به يدك مي كشيد و خودتون رو با نوراباد لرستان معرفي مي كنيد پس كي ميخوايد بفهميد لكستان هويت شماست